Cięcie cesarskie – czy warto się na nie zdecydować?

Cięcie cesarskie – czy warto się na nie zdecydować?

Poród kończy dziewięciomiesięczny okres ciąży i powinien odbywać się siłami natury, niemniej jednak obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie. Czy warto również zdecydować się na takie rozwiązanie ciąży?

 

Poród siłami natury jest tym, który w medycynie jest preferowany. Powinien on odbywać się bez użycia narzędzi mechanicznych oraz środków farmakologicznych, ale często rodzącej kobiecie podawane są specyfiki wywołujące lub wzmacniające skurcze.

 

Niestety, zdarzają się również sytuacje problemowe, ponieważ nie u każdej kobiety poród naturalny odbywa się bez komplikacji. Poród tego rodzaju może być bardzo męczący i bolesny, może trwać godzinami, również może stwarzać zagrożenie dla dziecka, które utknie w kanale rodnym. Ponadto wiążą się z nim różne niedogodności w późniejszym życiu kobiety – może wywołać uszkodzenie tkanek w obrębie krocza czy nietrzymanie moczu. Właśnie to ryzyko powoduje, że aktualnie coraz więcej kobiet wybiera cięcie cesarskie, które wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem.

 

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, który powoduje już sam w sobie ryzyko dla kobiety, ale o jego popularności decydują kwestie o znacznie większej wadze niż potencjalne niebezpieczeństwo. Przede wszystkim zabieg ten pozostawia nienaruszone krocze – nie wykonuje się wtedy rutynowego nacięcia, nie ma problemów z nadmiernym luzem pochwy. Także dziecko nie jest narażone na utknięcie w kanale rodnym i nie styka się z florą bakteryjną pochwy, co powoduje, że nie jest ono wystawione na zakażenia.

 

Są też i minusy cesarskiego cięcia – dłuższa rekonwalescencja po zabiegu, bolesność rany, blizna pozostała na skórze oraz na macicy, ponadto dziecko rodzące się przez cesarskie cięcie nie przygotowuje się do przyjścia na świat zgodnie z prawami natury.

 

Zatem jeżeli chodzi o cesarskie cięcie opinie są podzielone – wtedy, gdy nie występują wskazania do jego wykonani, można wprawdzie skorzystać z niego „na życzenie”, ale trzeba wziąć pod uwagę zarówno jego zalety, jak i wady.