Czy na sprzedaż samochodu potrzebna jest zgoda współmałżonka?

Czy na sprzedaż samochodu potrzebna jest zgoda współmałżonka?

 

Jednym z często powtarzających się zapytań w kancelariach prawnych są te dotyczące sprzedaży mienia. Wielu klientów pyta, czy możliwe jest sprzedanie pojazdu bez zgody współmałżonka – żony lub męża.

 

Przy odpowiedzi na to pytanie, należy wziąć pod uwagę szereg czynników – przede wszystkim jest to kwestia tego, kto zakupił samochód i kiedy transakcja ta się odbyła, a także kluczowy jest fakt, czy małżonkowie posiadają rozdzielność majątkową.

 

Gdy samochód nie został zakupiony w trakcie trwania małżeństwa, ale jeszcze przed jego rozpoczęciem, w takiej sytuacji pozostaje on we władaniu małżonka, który go zakupił. Nie wchodzi on wówczas do majątku wspólnego i tym samym również nie można dokonać jego sprzedaży bez uzyskania wcześniejszej zgody właściciela. W takim przypadku małżonek może też sprzeciwić się sprzedaży mienia.

 

Jeżeli z kolei samochód został zakupiony już podczas trwania małżeństwa, w takim przypadku stanowi on wspólny majątek małżonków. Trzeba przy tym zaznaczyć, że do zakupu musiały posłużyć środki niestanowiące majątku osobistego męża czy żony. W takiej sytuacji każdy z małżonków jest w stanie samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym. Należy przy tym wziąć pod uwagę fakt, czy dane działanie będzie stanowiło korzyść dla rodziny czy też nie, jeżeli małżonek nie zostanie wcześniej poinformowany o zamiarze sprzedaży. Nie zawsze jest to jednak całkowicie możliwe, na przykład w sytuacji, gdy małżonek wyjeżdża do pracy za granicę i nie można się z nim skontaktować. W takiej sytuacji małżonek może też sprzeciwić się czynności.

 

W przypadku dalszych pytań, warto skontaktować się ze specjalistą w tej właśnie dziedzinie – adwokat po przeanalizowaniu sprawy będzie mógł doradzić, jak postąpić w danej sytuacji i z jakimi konsekwencjami będzie wiązała się dana decyzja. Gliwice są jednym z miast, gdzie na klientów czeka pełna gama dobrych kancelarii prawnych. Dzisiaj można również korzystać z poradnictwa prawnego przez internet, dlatego w celu uzyskania odpowiedzi nie trzeba nawet wychodzić z domu.