Folie – ciągle niezastąpione w pakowaniu

Folie – ciągle niezastąpione w pakowaniu

 
Folie to wszechstronne materiały wykorzystywane do pakowania. Dzięki nim można zapakować niemalże wszystko – od malutkich detali aż do sporych gabarytów palet.
 
W sprzedaży znajduje się szeroka gama folii, które mogą być używane w wielu czynnościach związanych z pakowaniem. Opakowania foliowe produkuje się z folii polietylenowej typu LDPE, HDPE czy też MDPE, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, odpornością na rozdarcia, również jest wodoodporna, zachowuje swoje właściwości także w niskich temperaturach, jest odporna na wiele rozpuszczalników i związków chemicznych. Oczywiście, dużym atutem folii jest też ich przystępna cena, co powoduje, że jest ona najczęściej wybieranym materiałem opakowaniowym.
 
Rodzaje folii opakowaniowej
Firmy zajmujące się sprzedażą opakowań foliowych mają dla swoich klientów szereg różnego rodzaju produktów do wyboru. Folie można podzielić na nietermokurczliwe, czyli takie, które przeznaczone są do pakowania metodą termicznego zgrzewania, a także folie termokurczliwe, które przeznaczone są do pakowania metodą termicznego obkurczania.
 
Pod względem sposobu wykonania folii wyróżnia się między innymi:

rękawy foliowe – są stosowane głównie do pracy ze zgrzewarkami, ale nie tylko, rękawy foliowe dostępne są w różnych wariantach rozmiarowych
rękawy rozcięte z jednego boku, tak zwane półrękawy
rękawy z dwiema fałdami, zakładkami
rękawy z dwiema fałdami , zakładkami rozcięte
taśmy foliowe

 
Folie mogą być również wykończone nadrukami zgodnie z życzeniem zamawiającego.
 
Recykling folii opakowaniowych
Folie są tanie i łatwo dostępne, co powoduje, że są one wykorzystywane przez nas praktycznie każdego dnia. Nie można jednak zapominać o tym, by odpowiednio je przetwarzać – prawidłowy recykling jest w stanie zmniejszyć obciążenie środowiska naturalnego tworzywami sztucznymi.
 
Jako konsument trzeba wobec tego pamiętać o tym, żeby przekazywać folie opakowaniowe odpowiednim firmom zajmującym się ich odbiorem zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi zbiórki odpadów.