O czym pamiętać przy instalacji kominka?

O czym pamiętać przy instalacji kominka?

 

Wybranie odpowiedniego modelu kominka to nie tylko kwestia jego estetyki, ale również pod uwagę trzeba wziąć szereg dodatkowych parametrów technicznych tego rodzaju produktów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze i instalacji kominka.

 

Moc kominka

Rozmiar paleniska, a tym samym również moc kominka powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia, w którym pragnie się go zamontować, a także do twoich potrzeb grzewczych. Zazwyczaj zaleca się wybranie kominka posiadającego 60-70 watów na 1 metr kwadratowy, ale ta wartość może być niższa lub wyższa, na przykład zależnie od wysokości pokoju i izolacji budynku.

 

Ciężar kominka

Obecnie większość wkładów kominkowych może być montowana bez potrzeby wzmacniania stropu, ale warto zawsze zwrócić uwagę na ciężar kominka oraz na nośność stropu.

 

Montaż kominka

Kominek można zainstalować samodzielnie – zarówno piec, jak i wkład kominkowy. Gdy jednak nie czujesz się na siłach, w takim przypadku możesz zlecić te prace wykwalifikowanym ekipom. Wtedy również możesz otrzymać fachowe porady i możesz mieć pewność, że prace będą wykonane zgodnie ze sztuką.

 

Wentylacja

Do działania kominek potrzebuje powietrza. W zbyt szczelnych budynkach ciąg w kominach może być zakłócony, dlatego też mogą wystąpić problem z użytkowaniem kominka. Wtedy konieczne może być podłączenie dodatkowego, zewnętrznego dolotu powietrza do paleniska.

 

Komin

Kominek musi być podłączony do komina mającego większą wewnętrzną średnicę od króćca dymowego w kominku. W przypadku starego komina może zajść także potrzeba jego zmodernizowania.

 

Odbiór kominiarski, kontrolowanie i serwis kominka

Przed rozpoczęciem używania kominka, jego instalacja powinna zostać zatwierdzona przez mistrza kominiarskiego. Nie można zapominać też o kontrolowaniu i serwisie kominka, co może również wykonać fachowa firma.

 

Jeżeli wybierasz kominek w renomowanej firmie, na przykład interesują cię kominki Jotul, w takim przypadku możesz liczyć również na fachową pomoc w doborze odpowiedniego modelu oraz jego instalacji.